زود انزالی چیست ؟ پیشگیری و درمان

زود انزالی چیست؟ پیشگیری و درمان

زود انزالی چیست ؟

در ابتدا باید با تعریف انزال زودرس آشنا شویم :

در تعریفی ساده : انزالی که بر خلاف میل شخص و بدون کنترل او صورت می پذیرد را انزال زودرس گویند، که بر طبق آن فرد از زمان انزال و کیفیت رابطه ناراضی است و این نارضایتی می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد، به طوریکه حتی اگر شریک جنسی فرد، از زمان انزال ناراضی باشد ، انزال را زود رس گویند.

البته در نظر داشته باشید اکثر زود انزالی ها را نمی شود به عنوان یک مشکل در نظر گرفت.

توصیه می گردد مقاله ( مراحل یک آمیزش موفق ) مطالعه گردد، اگر مراحل یک آموزش به درستی انجام پذیرد، انزال نیز به تاخیر می افتد.

در اینجا به دلایل مشکل زود انزالی اشاره می کنیم :

 1. عوامل روانی : عواملی مانند اضطراب، احساس گناه، افسردگی، شرایط و محیط نامناسب برای عمل آمیزش و…
 2. فاصله زیاد بین روابط جنسی : وقتی که احساسات جنسی بین زوجین متراکم می شود، معمولا کنترل یک باره آنها سخت می شود و منجر به انزال زودرس می شود.
 3. تجربه جنسی کم در اوایل ازدواج : بیشتر افراد در اوایل زندگی زناشویی دچار این مشکل می شوند و به مرور زمان با تجربه بیشتر مشکلشان رفع می گردد. هیچ گاه در حین عمل زناشویی نباید به این فکر بود یا استرس این موضوع را داشت که طرف مقابل دیرتر از شما ارضا می شود، بیشتر تمرکز خود را روی لذت بردن طرفین و برقراری یک ارتباط صحیح معطوف نمایید.
 4. عوامل پزشکی : عواملی نظیر آسیب جسمی، تداخل های دارویی در هنگام درمان بعضی بیماری ها و مشکلات هورمونی از جمله عوامل پزشکی هستند که منجر به انزال زود رس می شود. توجه داشته باشید که خود ارضایی هم کم و بیش می تواند دلیلی بر این امر باشد، خود ارضایی به دلیل بازسازی شرایط غیر واقعی، تحریک شدید گیرنده های حسی ناحیه تناسلی و… باعث حساس شدن گیرنده های جنسی شده که می تواند به انزال زودرس یا دیر انزالی ختم شود.

درمان انزال زودرس :

 1. درمان های موضعی: استفاده از کرم ها، ژل ها و اسپری های تاخیری که دارای درصد بسیار اندکی لیدوکائین می باشند، استفاده از این مواد در طولانی مدت توصیه نمی گردد.
 2. درمان های دارویی: ضد افسردگی ها و داروهای مهار کننده باز جذب سرتونین در درمان انزال زود رس موثراند، توجه داشته باشید که استفاده بدون نظر پزشک از این داروها توصیه نمی شود، لذا در صورت تمایل به استفاده از این روش حتما قبلا با یک متخصص سایکوتراپ یا روانکاو مشورت کنید.
 3. درمان های رفتاری: این نوع درمان ها از موثر ترین و سالم و بدون عارضه ترین نوع درمانها می باشند و بر طبق آنها فرد به جای استفاده از دارو یا مواد مصنوعی با استفاده از روش های آموزشی و رفتاری، سعی می کند که رفتار و احساسات خود را کنترل کند ( در بیشتر مواقع این روشها اولین پیشنهاد برای درمان می باشند )، این روشها به هفت بخش تقسیم می شوند که شامل :
  تکنیک ماستر و جانسون: این روش شامل یادگیری ، تشخیص و کنترل احساسات و رفتارهایی است که منجر می شود فرد به اوج نقطه لذت برسد و انزال صورت گیرد، این روش نیاز به اراده و تمرین زیاد دارد ، اما از جمله موثرترین روشهای درمانی است که تاکنون برای درمان انزال زود رس شناخته شده است، بر طبق آن فرد در ابتدا توسط خود یا شریکش، تحریک می شود و هر بار که به نزدیکی نقطه اوج لذت میرسند، عمل تحریک را متوقف و بعد از چند لحظه که احساسات فروکش کرد، دوباره اقدام می نمایند، بعد از چند روز تمرین اولیه ، عمل زناشویی به روشی که مرد در زیر و زن در بالا قرار می گیرد عمل تکرار می شود به این صورت که مرد در زمان نزدیک شدن به اوج نقطه لذت با آگاه کردن زن که در اینجا کنترل عمل زناشویی را در دست گرفته، او را باخبر می سازد تا رابطه را کنترل کند، بر طبق این روش که از جمله بهترین روشهای درمانی است، فرد بعد از چندین هفته تمرین و ممارست ، به مرحله ای می رسد که کنترل رابطه جنسی برایش شرطی می شود و می تواند با کنترل احساسات خود، هم زمان رابطه اش را زیاد کند و هم شریکش را ارضاء کند . ( کلیه اصول این روش بر پایه تحریک و توقف قبل از نقطه اوج لذت می باشد، لذا از جمله بهترین روشها برای افزایش مهارت آمیزشی محسوب می گردد )
  تکنیک فشار: بر طبق این روش با فشار دادن انتها یا سر آلت تناسلی قبل از انزال ، از انزال جلوگیری می شود که دلیل جلوگیری کردن آن این است که با فشار آوردن به این نقاط فشار خون در این نقاط کم می شود و در نتیجه نعوظ یا ارکشن کم می شود و انزال دیر انجام می پزیرد.
  اخطار : تا حد امکان با استفاده از این روش جلوی خروج منی از آلت گرفته نشود، این عمل باید قبل از انقباضات پروستات جهت پمپ مایع منی به بیرون انجام شود، در صورتی که این عمل در هنگام خروج منی انجام شود، در دراز مدت ممکن است آسیب های جدی به فرد وارد شود.
  پوزیشن مناسب : روش های معمول ( مرد در بالا ) کمک خیلی زیادی به درمان انزال زود رس نمی کند، برای درمان می بایست از روشهایی که در آن مرد به پشت خوابیده و زن در رو عمل زناشویی را با فعالیت زیاد کنترل می کند استفاده شود.
  تعدد مقاربت: زیاد کردن تعداد عمل زناشویی در طول هفته و روز می تواند به درمان زود انزالی کمک کند به طوریکه اگر هفته ای دو بار عمل زناشویی دارید آن را تبدیل به هفته ای ۴ الی ۶ بار کنید، بعد از چند هفته مشکل زود انزالیتان تا حدودی رفع می شود .
  اخطار : خود ارضایی توصیه نمی شود.
  استفاده از کاندوم: استفاده از کاندوم و بخصوص از نوع کاندوم تاخیری می تواند به دلیل کمتر کردن میزان تماس آلت مردانه ، باعث رفع زود انزالی شود . همچنین در کاندوم های جدید، علاوه بر کم نشدن حس مرد به دلیل وجود ماده بی حسی، تاخیر در انزال نیز صورت می گیرد و با وجود طرح های برجسته روی سطح کاندوم، زن نیز سریع تر به ارگاسم می رسد. به این ترتیب در گذر زمان دو طرف می توانند به ارضای همزمان نیز برسند.
 4. درمان های روانی – عاطفی : یکی از بهترین ها و موثرترین روشها برای رفع انزال زودرس و افزایش لذت در روابط زناشویی ، گنجاندن مرحله نوازش به عمل آمیزش است، بدیهی است که در زمانیکه نوازش در رابطه جنسی برقرار باشد و دو طرف در حال نوازش یکدیگر اند، دیگر زود انزالی معنی خود را از دست می دهد ! کارهایی مثل تحریک کلامی و بدنی زن قبل از دخول و کارهایی مانند توجه و دادن احساس قدرت به مرد در رابطه ، می توانند به این مهم کمک کنند . ( به طور خلاصه اگر زن و مرد در هنگام عمل زناشویی مشغول عشق ورزی باشند به دلیل اینکه آمادگی جنسی در هر دو طرف ایجاد می شود ، زود انزالی به طور کلی برطرف می شود. مقاله ( مراحل یک آمیزش موفق) مطالعه شود.
 5. درمان های سنتی و گیاهی : در این خصوص دارو هایی وجود دارد که با مراجعه به عطاری های مجاز سطح شهر می توان آنها را تهیه و استفاده نمود.

جمع بندی و نتیجه گیری :

زود انزالی در اصل مشکل یا بیماری محسوب نمی شود و می توان گفت که این وسواس فکری افراد و اضطراب آنها از داشتن یک رابطه با کیفیت است که منجر بروز این امر می شود، لذا کاهش اضطراب و حفظ آرامش در کنار کنترل بدن، گنجاندن مرحله نوازش در آمیزش و کنترل احساسات با تمرین بیشتر بهترین راهکار برای پیشگیری و درمان این مشکل می باشند.

 

محصولات کاندومک

[yith_wc_productslider id=6065]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 17 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.